Wpłyń na czyste Mazury

Wpłyń na czyste Mazury!

piątek, 09 maj 2014 11:07

Projekt realizowany w ramach kampanii "Sprzątanie świata - Polska" 2014

17 maja, w Giżycku, Fundacja Nasza Ziemia oraz Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich ruszają z pierwszym wspólnym projektem pn. Wpłyń na czyste Mazury. Projekt realizowany jest w ramach 21. edycji kampanii Sprzątanie Świata – Polska, której działania w tym roku dedykowane są tematyce odpowiedzialnej turystyki. Osią projektu jest wakacyjny rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich i akcja wolontariacka.

Mazury to jeden z cudów przyrodniczych Polski i Świata -w plebiscycie na nowe Cuda Natury znalazły się w ścisłej 14tce, wyprzedzając Wielki Kanion Kolorado i Skałę Uluru w Australii. To bardzo bogaty przyrodniczo region, którego ponad 30% zajmują lasy i gdzie znajduje się największe skupisko jezior polodowcowych w naszym kraju. Właśnie ze względu na te walory i wspaniałe warunki dla żeglarzy, co roku region odwiedzany jest przez ponad milion turystów. Niestety wciąż wiele z osób odwiedzających Mazury, nie zachowuje się w sposób przyjazny środowisku. Mimo wielu lat edukacji ekologicznej w Polsce, nadal można spotkać się z sytuacją, kiedy żeglarze wyrzucają odpady za burtę, pozbywają się nieczystości z toalet w miejscach do tego nie przeznaczonych, nie zadają sobie trudu, aby znaleźć kosz na śmieci i nie sprzątają po wakacyjnym biwakowaniu.

Odpady dryfujące w wodzie i zanieczyszczenia płynne to bardzo poważny problem dla dzikich zwierząt i całego ekosystemu. Unoszone z prądem kawałki plastiku, nakrętki, torby foliowe, mogą być przyczyną śmierci zwierząt, które mylą je z pokarmem roślinnym lub zwierzęcym. Z kolei wodę zanieczyszczają wycieki benzyny lub ropy z łodzi motorowych i żaglowych wyposażonych w silniki, ale też ścieki z toalet oraz szara woda z kuchni pokładowych. Tego typu zanieczyszczenia prowadzą do tak zwanego „zakwitu” wody, czyli eutrofizacji – procesu, który powoduje obniżenie dostępności tlenu dla organizmów żyjących w zanieczyszczonych zbiornikach.

Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich postanowiły zacząć wspólnie działać na rzecz poprawy sytuacji i podniesienia świadomości turystów o wpływie ich działań na środowisko. Celem projektu Wpłyń na czyste Mazury, który jest elementem tegorocznego Sprzątania świata (pod hasłem Turysto! Szanuj środowisko!), jest zwrócenie szczególnej uwagi na problem wyrzucania śmieci za burtę oraz nielegalnego zrzutu ścieków z toalet pokładowych. Fundacje chcą dotrzeć do żeglarzy i motorowodniaków z informacją, gdzie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich można się pozbyć śmieci i zrzucić ścieki nie ingerując w środowisko.

 
Elementy projektu:

Rejs Fundacji Nasza Ziemia
12 lipca – 2 sierpnia
Węgorzewo - Ruciane-Nida

Osią projektu jest rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, w czasie którego będą prowadzone działania edukacyjne i informacyjne. Wolontariusze i przedstawiciele Fundacji dystrybuować będą mapy-naklejki z lokalizacją miejsc, w których w sposób legalny można dokonać zrzutu ścieków z toalet jachtowych i oddać odpady. Żeglarze otrzymają również Poradnik zawierający informacje o prostych zasadach, którymi należy się kierować podczas wypoczynku, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Poradniki będzie również dostępny w punktach informacji turystycznej, schroniskach młodzieżowych i podczas wakacyjnych imprez, w całej Polsce.


Pod jedną banderą – akcja wolontariacka

Wodniacy, którym bliska jest idea projektu będą mogli przyłączyć się do projektu i oznakować swoją łódź banderą „Wpłyń na czyste Mazury” oraz pomóc w dystrybucji materiałów informacyjno-edukacyjnych, wśród innych żeglarzy. Zgłoszenia prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karta eko – turysty
i konkurs dla wytrwałych

Pilotażowe działanie realizowane we współpracy z firmą Ahoj Czarter z Węgorzewa, które ma motywować żeglarzy czarterujących jachty do zrzutu ścieków w wyznaczonych, legalnych punktach, w Ekomarinach. Czarterujący otrzymają Kartę eko-turysty, na której będą zbierać potwierdzenia zrzutu ścieków w sposób legalny. Wśród uczestników działania zostanie rozlosowana nagroda.

Finał projektu-
Sprzątanie świata w trzeci weekend września

Finał działań odbędzie się tradycyjnie, jak już od ponad 20 lat, w trzeci weekend września – uprzątniemy wtedy
wybrany akwen na Mazurach i przywrócimy go przyrodzie.

 

Sprzątanie świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowi-ska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy na całym świecie. W Polsce organizowane jest już po raz 21, tym razem pod hasłem „Turysto!Szanuj Środowisko!. Zapraszamy szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne do włączenia się do akcji. Cele towarzyszące tegorocznej Akcji, to: propagowanie unikania tworzenia odpadów, selektywna zbiórka, budowanie przekonania o osobistym wpływie na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na urlopie i promocja turystyki odpowiedzialnej.

Więcej na www.sprzatanieswiata-polska.pl.


Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Nieprzerwanie od 20 lat realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej, ochronie środowiska oraz podnoszeniu świadomości środowiskowej społeczeństwa. Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię Sprzątanie świata, będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Fundacja prowadzi również - wspólnie z partnerami - całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska i przyrody, promocji zasad zrównoważonego rozwoju, selektywnej zbiórki odpadów itp.

                                                        Więcej www.naszaziemia.pl
 

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich z siedzibą w Giżycku to organizacja pozarządowa, działająca od ponad 20 lat na rzecz środowiska naturalnego Mazur. Inicjuje, koordynuje i wpiera działania proekologiczne w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich, tworzy warunki organizacyjne i materialne dla realizacji inwestycji proekologicznych, realizuje projekty mające na celu ochronę przyrody, prowadzi szeroko zakrojoną edukację ekologiczną. Została utworzona pod koniec 1990r. przez kilku samorządowców lokalnych, ówczesnych wojewodów – suwalskiego i olsztyńskiego oraz kilku zapaleńców. Obecnie działa w imieniu i na rzecz 30 gmin mazurskich stanowiących obszar 5400 km2. Chlubą Fundacji jest Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej, utworzona na przełomie lat 1999/2000. Centrum swoje cele realizuje m.in. przez udzielanie pomocy finansowej podmiotom, głównie placówkom oświatowym, z z obszaru działania Centrum, na programy i projekty z zakresu edukacji ekologicznej.

                                                        Więcej na www.jeziora.com.pl

 
Autor: Andrzej Pągowski
 

Partnerami lokalnymi projektu „Wpłyń na czyste Mazury” byli:

 

 Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Giżycko

Mikołajki

Mrągowo

Pisz

Ryn

Ruciane-Nida

Węgorzewo

oraz

Ahoj Czarter

Ostatnio zmieniany piątek, 05 sierpień 2016 11:26